Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Gazze çağrısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile ortak açıklama yaptı. 

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Kendilerine bir kez de sizlerin huzurunda ülkemize hoş geldin diyorum. 2022’de ilişkilerimizi kapsamlı stratejik ortaklık seviyesine yükselttik. Bugün de 3. toplantımızı başarı ile gerçekleştirdik.

TİCARETTE HEDEF 5 MİLYAR DOLAR

Konsey toplantısı vesilesi ile birçok anlaşmaya imza attık. Bu anlaşmalar iki ülke arasındaki iş birliği çeşitliliğini artıracak. İş insanlarımızı Özbekistan’daki yatırımları artırmaları yönüne teşvik etmeyi sürdüreceğiz. 5 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefimize kısa sürede ulaşacağımıza inanıyorum.

2019’da Özbekistan’ın katılımıyla daha da güçlenen aile birliğimiz esasen Türkiye’nin Türk devletlerinin tek çatı altında toplanması için sürdürdüğü çabanın meyvesidir.

GAZZE ÇAĞRISI

Bugün ikili iş birliğimizin yanı sıra dünyanın içinden geçmekte olduğu zorlu meseleleri değerlendirdik. İsrail’in 8 aydır sürdürdüğü insanlık dışı saldırıları görüştük. 

İsrail’e silah desteği veren ülkeler de artık bu suça ortak olmaktan vazgeçmelidir. Vicdan sahibi tüm kesimleri ateşkes için ellerini taşın altına koymaya davet ediyorum. 

Biz nasıl yanlarında oluyorsak Özbek kardeşlerimiz de zor günlerimiz de yanımızda oluyorlar. 6 Şubat depremleri sonrası Özbekistan’ın sergilediği dayanışmayı şükranla hatırlıyoruz. Özbekistan arama kurtarma ekibi sevk etti, 700 tona yakın yardım malzemesi gönderdi.

Yeni Özbekistan 3. rönesans projesiyle yeni bir ufuk çizdi. Özbekistan’ı kısa sürede parmakla gösterilen bir güç haline getiren Şevket kardeşimi tebrik ediyorum. Türkiye olarak, bu sürece destek olmaktan ayrıca iftihar ediyoruz. 

Mirziyoyev’in açıklamalarından satır başları…

Türkiye sadece kendi bölgesinde ve İslam dünyasında değil tüm dünyada söz sahibi bir ülkeye dönüştü. Türkiye’nin başarılarıyla gurur duyuyoruz.

Gazze şeridinde kanlı saldırılar devam ediyor. Bunların hepsini büyük ızdırap görüyoruz. Bu uluslarası toplumun yaklaşımı bizi derinden endişelendiriyor. İkili standart gözleniyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir