Geçim Sıkıntısının Yansımaları: Ezik Meyve Var mı?

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde pazarcılık yapan Ahmet Kesme, yurttaşların alım gücünün düştüğünü ve bu nedenle daha ucuz ürünler aramak zorunda kaldıklarını söyledi.

İnsanların eskisi gibi pahalı meyveleri satın alamadığını ve bu yüzden “ezik” meyveler sorduklarını ifade ederek “Emekli diyor ki gelip ‘ezik var mı’. Ezik şeftali istiyor. Ezik nektarin istiyor. Canı istemiş bu vatandaşın, alamıyor” dedi.

“‘EZİK VAR MI’ DİYE SORUYORLAR”

İnsanların gelirlerinin artmasına rağmen, geçim sıkıntısı çektiklerini belirten Ahmet Kesme, yurttaşın ezik meyve sormasına şaşırdığını ve bu zamana kadar böyle bir şeyle karşılaşmadığını belirtti.

Kesme şunları söyledi:

“Yıllardan beri pazarda iş yaparım daha ben böyle bir şey görmedim. 10 liraya satıyoruz, ‘5 lira olmaz mı’ diyorlar. Yedi buçuk liraya aldığımız malı, geri 10 liraya satıyoruz, ‘5 lira olmaz mı abi’ diyor. Bu mazotun pahalılığı böyle nereye gidecek? Bu insanların alım gücü kalmamış. ‘Ezik var mı’ diye soruyorlar. Ezik şeftali, ezik nektarin, bunları soruyorlar. ‘Eriğin eziği var mı’ diye soruyor arkadaşlarımız. Bu halk ne yiyecek bundan sonra, ne yapacak? Emekli diyor ki gelip ‘ezik var mı’. Ezik şeftali istiyor. Ezik nektarin istiyor. Canı istemiş bu vatandaşın, alamıyor. ‘Alım gücüm yok’ diyor, ‘10 bin lira maaş alıyorum’ diyor. ‘7 bin lirasını ev kirası veriyorum’ diyor. Adama da bir şey diyemiyorum, ‘3 bin liraya bir ay geçinemiyorum ben’ diyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir