Metals Focus: Altın Fiyatları Bu Dönemde Yeni Zirveleri Görecek!

Altın fiyatları bir kez daha 2.400 dolar civarındaki dirençle flört ediyor. Bir araştırma şirketi değerli metalin tüm zamanların en yüksek seviyesini görmesinin an meselesi olduğunu söylüyor.

Bu durumda altın fiyatları 3.000 dolar civarında olurdu!”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın fiyatları, bu yıl içinde rekor kırdı. Bununla birlikte son zamanlarda bir tıkanıklık yaşıyor. Ancak, analistler bu tıkanıklığın çok da uzun sürmeyeceğini tahmin ediyor. Metals Focus analistleri Perşembe günü yayınladıkları haftalık notlarında, Federal Reserve’in para politikasını nihai olarak gevşetmesinin yılın ikinci yarısında altın fiyatlarını yükselteceğini söylüyor. Bu bağlamda Metals Focus Altın ve Gümüş Direktörü Neil Meader, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bu yılın ilerleyen dönemlerinde altın fiyatlarının yeniden yükselmesini ve yeni bir tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasını bekliyoruz. Ne de olsa 2.450 dolarlık son zirve, reel olarak 1980’deki zirveden daha düşük, ki bu da bugünün fiyatlarıyla 3.000 dolar civarında olurdu.

Ortalama altın fiyatları tahmini geçen yıla göre %16 daha yüksek!

Metals Focus, yeni bir rekor zirveyi çok da uzak olmayan ufukta görüyor. Bununla birlikte, altının bu yıl için ortalama 2.250 dolar civarında olmasını bekliyor. Bu da geçen yılın rekor ortalama fiyatına göre %16’lık bir artış anlamına geliyor.

Yorumlar, hayal kırıklığı yaratan ekonomik veriler ve ABD işgücü piyasasında artan gevşeklik, ABD merkez bankasının Eylül ayında yeni gevşeme döngüsüne başlamasına yönelik piyasa beklentilerini artırdı. Federal Reserve agresif para politikası duruşunu sürdürüyor. Ancak, bunu bile Metals Focus yılın geri kalanında altın fiyatları için fazla bir olumsuzluk görmüyor.

Bu gelişmelerin etkisiyle altının temelleri iyileşecektir!”

Bu arada, İngiltere merkezli değerli metaller araştırma şirketinin analistleri, Fed faiz oranlarını düşürmekte tereddüt etse de altının bu yılki çıkış rallisini destekleyen çeşitli faktörlere dikkat çekiyor. Bunlar arasında küresel merkez bankalarının doymak bilmeyen iştahı ön planda yer alıyor. Ayrıca, kötü küresel mali görünüm ve jeopolitik belirsizlik de altını destekliyor. Buna ek olarak Çin’in zayıflayan ekonomisi altın fiyatlarını artırıyor. Bu etkenler, ABD dolarındaki kalıcı güçlenme ve yüksek tahvil getirilerinin yarattığı rüzgarları atlatmasına yardımcı oldu. Buradan hareketle Neil Meader, şu açıklamayı yapıyor:

İster bu yıl ister gelecek yıl başlasın, ABD faiz indirimleri geliyor. Orta Doğu ve Ukrayna’daki çatışmaların yakın zamanda çözüleceğini düşünmek de zor ve ABD/Çin gerilimi yüksek seyretmeye devam ediyor. Son olarak, fiziki piyasalar daha yüksek fiyatlara alıştıkça, altının temelleri iyileşecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir