RISC-V Çekirdeğiyle Sunulan “Süper SIM Kart” Tanıtıldı

China Mobile, dünyanın ilk RISC-V çekirdeği bulunan “özel” SIM kartını duyurdu. CC2560A “süper SIM kart”, geleneksel SIM kartların her yönünü geliştiren bir IoT ürünü olarak lanse edildi: Daha fazla depolama alanı, daha iyi güvenlik algoritmaları ve NFC desteği gibi yenilikler sunuluyor.

Dünyanın en büyük mobil sağlayıcısı China Mobile, Çarşamba günü bir 5G IoT ürün konferansı düzenledi. Diğer IoT çözümleri ve yeni sürümlerin yanı sıra, RISC-V destekli süper SIM de duyuruldu. Şirket, 120 MHz hızında çalışan tek bir RISC-V çekirdeğinden güç alan modülün standart bir SIM kart’a kıyasla on kat daha iyi iletişim hızı sunduğunu ve IoT alanında halihazırda kullanılmakta olan üst düzey süper SIM’lerden yaklaşık iki kat hızlı olduğunu iddia ediyor.

RISC-V SIM’in 2.5 MB’lık yerleşik flaş depolama kapasitesi de standart bir SIM’in depolama alanından on kat daha büyük ve diğer süper SIM’lerin iki katı. Ancak standart kullanıcılar RISC-V süper SIM’i yakın zamanda cihazlarında göremeyecekler. Bunun nedeni de kartın yoğun güvenlik özellikleri ve şifrelemeye sahip olacak bir China Mobile özel kartı olması.

SIM kartlar, cihazın bir ağ üzerinde tanımlanması gereken her durumda kullanılması gerekiyor. Hepimiz cep telefonu kullanıyoruz. SIM, subscriber identity module yani abone kimlik modülü anlamına geliyor. Telefon operatörlerini bir akıllı telefon içinde kullanabilmemiz için “SIM kart” dediğimiz tanımlayıcıları kullanmamız şart.

Geleneksel tüketici SIM’lerinden çok daha güçlü ve çok yönlü olan süper SIM’ler, IoT alanında önemli bir ürün haline geldi ve yüksek düzeyde bağlı cihazlar için çoklu ağ bağlantısı ve otomatik ağ yük devretme gibi seçkin özellikler sağlıyor. Yeni akıllı buzdolabınız bir SIM karta ihtiyaç duymayacak olsa da, süper SIM’ler paylaşılan kiralık scooterlarda, filo takip cihazlarında ve dijital reklam panolarında ortaya çıkıyor.

China Mobile’ın süper SIM için örnek kullanım alanları arasında elektronik öğrenci kimlik kartları, dijital araba anahtarları, toplu taşıma ve erişimin kontrol edilmesiyle ilgili diğer alanlar yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir